Na polskich złotych kłębi się 25 tys. bakterii

Na polskich złotych kłębi się 25 tys. bakterii, 11 tys. na euro. Banknoty i monety są najbrudniejszym i najbardziej niehigienicznym przedmiotem codziennego użytku

– takiego zdania jest 57 procent Europejczyków.

I mają rację...

Nawet poręcze schodów ruchomych nie są tak niehigieniczne jak pieniądze, uważają Niemcy.
51 procent jest przekonanych, że pieniądze są zużyte, brudne i pełne bakterii. Takiego samego zdania jest aż 63 procent Polaków.
A najbardziej brzydzą się pieniędzy Włosi – 66 procent.

Badania przeprowadził MasterCard ankietując osoby z 15 krajów europejskich. Dla większości na liście najbardziej niehigienicznych przedmiotów codziennego użytku pieniądze wyprzedzają wspomniane poręcze schodów ruchomych, klawisze bankomatów i książki z biblioteki.

Banknoty Euro, średnio zawierają 11 tys. bakterii każdy

Raj dla bakterii

Niezależne badanie przeprowadzone przez naukowców uniwersytetu w Oksfordzie wykazało, że ocena Europejczyków jest słuszna. Przeciętnie na europejskich banknotach tłoczy się ponad 26 tys. bakterii.

Klebsiella pneumoniaeRajem dla bakterii są nawet nowiutkie, pozornie czyste banknoty prosto z drukarni.
Każdy z nich zawiera średnio 2.400 bakterii. Na banknotach euro badanych przez naukowców znajdowało się przeciętnie 11 tys. bakterii.
- Wielu zarazkom to wystarczy, by wywołać infekcję – mówi prof. Ian Thompson z Oksfordu.

Dla porównania: na polskich złotych znaleziono 25 tys. 700 bakterii, a na szwajcarskich frankach – 32 tys. 400.

Przeprowadzone wcześniej badania wykazały obecność na banknotach na przykład zjadliwej Klebsielli pneumoniae, często odpowiedzialnej za zapalenia płuc u pacjentów szpitali, czy bakterii Enterobacter. Wiele z nich, jak właśnie Klebsiella pneumoniae, to mutanty odporne na antybiotyki, na całym świecie będące coraz większym problemem.

- Banknoty przechodzą codziennie przez niezliczone ręce. Badanie rozpowszechniania się w ten sposób bakterii odpornych na antybiotyki jest konieczne – mówiła niedawno Dame Sally Davies, dyrektor ds. medycznych w brytyjskim ministerstwie zdrowia. Ryzyko, jakie niosą z sobą bakterie odporne na antybiotyki postawiła wręcz na równi z zagrożeniem terrorystycznym.

Lepiej płacić kartą

Znacznie zdrowiej jest płacić kartąJak wynika z badania, większość ankietowanych Europejczyków zamiast gotówką woli płacić kartą.
Karty płatnicze są wygodniejsze, mniej skomplikowane i właśnie bardziej higieniczne.

– 83 procent Europejczyków jest przekonanych, że przechodzenie z rąk do rąk pieniędzy jest niehigieniczne, a będące zbiorowiskiem bakterii banknoty i monety są najbrudniejszym przedmiotem codziennego użytku - podsumowuje Gaetano Carboni z MasterCard Europe.

Uważana za reprezentatywną ankieta została przeprowadzona w grudniu ub. roku w 15 państwach Europy.

 

Deutsche-Welle-logodpa / Elżbieta Stasik
red. odp.: Iwona D. Metzner