Bakterie fekalne? Znajdziesz je na swoim telefonie

Mamy je zawsze ze sobą, śpimy z nimi, a smartfony przekazują nie tylko wiadomości, ale także bakterie. Są takie przedmioty, które towarzyszą nam przez cały dzień i bez których trudno byłoby nam się obejść.

Często są to przedmioty, których dotykamy - klawiatura, mysz, kubek, szklanka no i oczywiście telefon komórkowy.

Ten ostatni jest o tyle wyjątkowy, że bywa z nami wszędzie: w szkole, w pracy, na mieście, w sklepie, także w toalecie. Wielu czytających ten tekst odpisało w tam na niejednego SMS-a i grało w niejedną grę. Z telefonem także śpimy i często jest ostatnią rzeczą, jakiej dotykamy przed zaśnięciem (ostatni rzut oka na Facebooka czy ustawienie budzika).

Na powierzchnię telefonu trafiają bakterie, które zbierają się na naszych dłoniach i innych osób, którym np. dajemy telefon, żeby obejrzeli zdjecia czy wideo. Niestety specyfika tego urządzenia sprawia, że często znajduje się ono blisko uszu, nosa, ust. To może być szkodliwe dla zdrowia. Na cenzurowanym są tu zwłaszcza modele z ekranem dotykowym.

bakterie fekalne

Jak zauważa Jeffrey Cain, prezes Amerykańskiej Akademii Lekarzy Rodzinnych i dyrektor medycyny rodzinnej w Szpitalu Dziecięcym w Kolorado, niektóre rzeczy, które uważamy za osobiste, są bardziej publiczne niż możemy sobie wyobrazić. Bakterie, które znajdują się na telefonach, mogą wywołać np. biegunkę.

Jeśli niektórym użytkownikom przyjdzie już do głowy zadbanie o czystość ekranu dotykowego swojego smartfona, często zauważają rozbieżność między tym, co mówią lekarze, a tym, w jaki sposób producenci sugerują odkażanie telefonu. Środki przeznaczone do czyszczenia niekiedy mogą uszkodzić powłokę ekranu lub nie są w stanie usunąć 100 proc. zarazków.

W pewnym laboratorium przeprowadzono testy na obecność bakterii na ośmiu telefonach, bo gdzie jest tłuszcz tam są także bakterie. Na ich obudowach nie znaleziono wprawdzie bakterii E. coli i gronkowca, jednak na wszystkich znajdowała się podwyższona ilość bakterii z grupy coli, wskazujących na zanieczyszczenia kałem. Na ośmiu wspomnianych telefonach znajdowało się od 2700 do 4200 jednostek bakterii coli, podczas gdy w wodzie do picia jest ich mniej niż jedna jednostka na 100 ml wody.

Czyść swój telefon komórkowy

Laboratorium przetestowało cztery metody czyszczenia telefonu: wodę, alkohol, płyn do mycia szyb oraz chusteczki do czyszczenia elektroniki. Najskuteczniejszy okazał się alkohol, który usunął niemal 100 proc. bakterii.
Wielu producentów nie informuje, czym można czyścić oferowane przez nich telefony, a co może im zaszkodzić. Apple wyraźnie zakazuje używania środków do mycia szyb, innych środków czystości w aerozolach, rozpuszczalników, alkoholu, amoniaku oraz materiałów ściernych. BlackBerry radzi omijać środki czyszczące w aerozolu i w płynie oraz rozpuszczalniki. Niestety producenci nie chcą wskazać żadnej marki specyfiku, który bezpiecznie wyczyściłby oferowane przez nich smartfony. Czyżby nisza na rynku?


Za to producent Gorilla Glass zapewnia, że waciki nasączone alkoholem nie zrobią szkłu krzywdy. Jedynym szkodliwym specyfikiem w jego przypadku jest pewien rodzaj kwasu solnego. Jednak co po odporności szkła, skoro jest jeszcze reszta obudowy.

Czyścicie smartfony? Jeśli tak to czym? A może nie obawiacie się bakterii?

Źródło: WSJ | Komputer Świat
Fot.: 123rf