Te wirusy zabijają ludzi!

W ciągu najbliższych pięciu lat może dojść do pandemii infekcji wirusowej, która może doprowadzić do śmierci znacznej części ludzkości. Ebola, HIV, SARS, wirusy świńskiej i ptasiej grypy – to jedne z najgroźniejszych zarazków,

Wyłącznie wprowadzenie nowych i obowiązkowych nawyków sanityzacji i dezynfekcji w miejscach użyteczności publicznej może uchronić nas przed niebezpieczeństwem.

Wymagajmy i sprawdzajmy czy w naszych ulubionych salonach fryzjerskich, gabinetach kosmetycznych, ośrodkach SPA, siłowniach i klubach fitness stosowana jest na codzień skuteczna dezynfekcja PO KAŻDYM KLIENCIE!

  • Jak ludzie na całym świecie radzili sobie z pandemią świńskiej grypy (H1N1)  -  zobacz zdjęcia

 

Te wirusy zabijają ludzi:

Wirus Świńskiej Grypy - Fot. CDC

Świńska grypa - to choroba wywołana przez wirusa grypy A/H1N1. W latach 1919-1919 tzw. "hiszpanka" wywołana przez wyjątkowo groźną odmianę tego wirusa doprowadziła do śmierci od 50 do 100 milionów osób na całym świecie. Po raz ostatni wirus świńskiej grypy zaatakował masowo w 2009 r. i doprowadził do śmierci od - wg różnych szacunków - 100 do nawet 400 tysięcy osób. Za sprawą powikłań zmarło dalsze 46 000 - 179 000 osób.

 

Wirus SARS - Fot. CDC/dr Fred Murphy

SARS to zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej. To nietypowe zapalenie płuc po raz pierwszy zdiagnozowano pod koniec 2002 r. w Chinach. Choroba rozprzestrzeniała się po Azji, a następnie - za sprawą podróży lotniczych - na inne kraje świata. Chorobę wywołuje wirus należący do koronawirusów. Do lipca 2003 r. zanotowano na świecie blisko 8,5 tys. zachorowań, z czego ponad 800 osób zmarło.

 

Wirus Ptasiej Grypy - Fot. CDC / dr Erskine Palmer

Ptasia grypa to choroba zakaźna występująca głównie u ptaków. Wywołuje ją wirus grypy A/H5N1. Z powodu pandemii w pierwszych latach XXI wieku na całym świecie zginęły setki milionów ptaków. Doszło do przekroczenia bariery zwierzę-człowiek. Według WHO od 2003 r. do 2009 r. na całym świecie zmarły 262 osoby na 440 zgłoszonych zachorowań.

 

Wirus Eboli - Fot. CDC / Cynthia Goldsmith

Ebola to wirus, który po raz pierwszy wykryto w Afryce. Jest przyczyną bardzo poważnych i trudnych w leczeniu gorączek krwotocznych. Cały czas trwają prace nad skuteczną szczepionką, a sam wirus jest wymieniany przez specjalistów jako jeden z grupy wysokiego potencjału bioterrorystycznego.

 

Wirus HIV - Fot. CDC / Cynthia Goldsmith

HIV - to wirus nabytego niedoboru odporności. Po raz pierwszy wyizolowano go w 1983 r. we Francji. Wirus może być przenoszony drogą płciową, poprzez transfuzję krwi, używanie igieł zanieczyszczonych krwią zakażonych osób, z mlekiem matki lub w trakcie porodu. W końcowym stadium HIV powoduje chorobę AIDS. Ocenia się, że w latach 1983-2008 na AIDS zmarło na całym świecie 25 milionów osób.

 

Jak radzono sobie z opanowaniem wirusa H1N1

Służby zdrowia na całym świecie starały się powstrzymać postęp wirusa H1N1/09 (często określanego w mediach jako "wirus świńskiej grypy"). Zauważono, że wirus rozprzestrzeniał się praktycznie w każdym kraju na świecie, sięgając odległych plemion w Wenezueli i rdzennych populacji w Australii.

 

źródła: boston.com & onet.pl