Kto powinien nosić maseczki?

Czy maseczki jednorazowe muszą nosić tylko osoby chore czy jednak wszyscy?

Badanie przeprowadzone przez National Institute of Allergy and Infectious Diseases, Hamilton oraz University of California, Los Angeles potwierdziły, że wirus SARS-CoV-2 uwalniany podczas kaszlu lub kichania, może się utrzymywać w powietrzu nawet 3 godziny.

Naukowcy zbadali również tzw. czas półtrwania wirusa, czyli okres potrzebny do tego, żeby połowa cząsteczek wirusa straciła zdolność do wywołania infekcji.
Okazało się, że połowiczny czas dezaktywacji rozpylonych próbek wirusa SARS-CoV-2 umieszczonego w specjalnym aerozolu wynosi 66 minut. Oznacza to, że w ciągu kolejnych 66 minut ¾ cząsteczek wirusa się zdezaktywuje.

Biorąc te badania pod uwagę, sugestia w kwestii noszenia maseczek jest jedna:

Jeśli nie masz pewności czy znajdujesz się w otoczeniu, które mogło być narażone na kontakt z wirusem profilaktycznie załóż maskę. Jeśli wychodzisz na zewnątrz, poza dom czy miejsce pracy KONIECZNIE ZAŁÓŻ MASECZKĘ!

Warto jednak pamiętać, że niepotrzebna panika oraz robienie zapasów bez logicznego wytłumaczenia utrudnia nam walkę z pandemią COVID-19.

Zanim kupisz setki maseczek, litry płynów do dezynfekcji to zastanów się czy takim postępowaniem nie blokujesz innym szansy na ochronę przed wirusem.

Obecnie panujący deficyt wyżej wymienionych produktów spowodowany jest strachem i robieniem ogromnych zapasów.

Preparaty do dezynfekcji rąk są bardzo wydajne i 250 ml wystarczy 4 osobowej rodzinie na długi czas.

Podobnie z maseczkami, jeśli zostajesz w domu i jesteś w stanie ograniczyć zakupy do 1 dnia w tygodniu przez 1 osobę z rodziny to zostaw trochę maseczek na „front” dla lekarzy.

W walce z pandemią potrzebna jest logika, zdrowy rozsądek i wspólnie działanie.